HISTORIA SPORTU

Autor: Józef Hałys

Opracowanie: Piotr Dobosz
i Leszek Śledziona

Wydawca: NADA Sp. z o.o.

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 344

Oprawa: twarda

Wymiary (mm): 210 (wysokość), 297 (szerokość)

Papier: matowy

Kolor: 52 strony z kolorowymi pamiątkami związków i klubów

 

 

Z całej serii Historii Sportu, ta właśnie książka jest i pozostanie na zawsze, wyjątkowa. Z wielu powodów nie można przejść obok niej obojętnie. Decydują o tym zarówno jej treść, jak i okoliczności w jakich powstała.

Około  trzydziestu pięciu lat temu powstała wyjątkowa książka - Józefa Hałysa „Piłka Nożna w Polsce, tom 1”. Na tamte czasy publikacja niesamowita pod względem informacji, ilustracji, fotografii. Publikacja zasługiwała na miano elementarza, vademecum, encyklopedii dla ludzi interesujących się początkami polskiej piłki nożnej. Nawet dzisiaj, gdy dysponujemy znacznie szerszym warsztatem do poszukiwań i badań przeszłości, książka ta robi  wrażenie.

Łącznie 344 strony formatu A4  (80 stron więcej niż w  tomie wydanym 36 lat temu),w tym aż 52 w kolorze.
Na stronach biało-czarnych:

 • 173 zdjęcia sportowe
 • 13 zdjęć innych
 • 120 tzw. główek
 • 2 karykatury
 • 58 tabel
 • 26 grafik
 • 2 spisy i wykazy klubów
 • 1 zdjęcie programu
 • 1 zdjęcie pucharu

Na stronach kolorowych:

 •  140 zdjęć odznak
 •  2 zdjęcia proporców
 • 2 zdjęcia naszywek
 •  141 grafik
 •  20 zdjęć plakatów
 •  19 zdjęć obrazów, pucharów, plakiet, żetonów i medali
 •  3 zdjęcia programów
 • 28 zdjęć dyplomów, legitymacji, pism oraz winiet związkowych i klubowych

 

 

Jak wielu z nas cieszyło się wówczas, że powstało dzieło tak dogłębnie odpowiadające na nurtujące nas zagadki z futbolowej historii! Część z nich została wyjaśniona, pozostałe czekały na rozwiązanie i...  miało to nastąpić wkrótce. Sam tytuł pracy zapowiadał przecież kontynuację: po tomie 1 oczywiście będzie tom 2! No i czekaliśmy wszyscy. Mijały miesiące,  lata... w końcu dziesięciolecia. Dziś nie zapytamy już doktora Hałysa co się stało, dlaczego kontynuacja jego dzieła, jak się potem okazało, niemalże gotowa, pozostała w szufladzie. Powoli zapominaliśmy o "Historii..." karmieni nowymi, lepszej lub gorszej jakości publikacjami usiłującymi przypomnieć początki polskiej piłki. Choć w ostatnich latach takich wydawnictw nie brakowało (oczywiście - to zjawisko pozytywne) to niewiele z nich dotrzymało pola „staremu” Hałysowi.

Tu dochodzimy do pierwszej, wyjątkowej okoliczności wydania książki. Otóż do grona współczesnych piłkarskich odkrywców należą i twórcy serii Historia Sportu. I zdarzyła się nam rzecz wyjątkowa. W trakcie poszukiwań natknęliśmy się na dokumenty, które ponownie zadadzą kłam twierdzeniom naszej tak zwanej konkurencji, że głównie... spisujemy z internetu. Czy to efekt żmudnych, wielomiesięcznych poszukiwań, czy zwykły łut szczęścia, nie wiem. W każdym razie odnaleźliśmy maszynopis tomu 2 „Piłki nożnej w Polsce” Józefa Hałysa.

Materiały te nie mogły trafić lepiej. Czujemy się w pełni upoważnieni do ich opublikowania: „Piłka Nożna w Polsce tom 2, 1918-1926” Józefa Hałysa ukazuje się jako wydanie specjalne serii HISTORII SPORTU.

Jaka jest ta książka? Odpowiedź jest prosta - bardzo podobna do tomu 1. Pamiętacie jeszcze, co nas zachwycało w tamtym wydawnictwie? Kompletność przekazywanych informacji, nie fragmenty, nie urywki, nie epizody, ale cała historia piłkarskiego Krakowa, Lwowa, Warszawy, Łodzi, Śląska i Poznania, zamknieta w określonych ramach czasowych. Całość okraszona reprodukcjami klubowych pamiątek, proporców, odznak, strojów. Na dodatek to, co było największą atrakcją tamtego wydawnictwa – wspaniałe, w większości bardzo dobrej jakości, fotografie.

Tom 2, który obejmuje lata 1918-26, swym poziomem całkowicie dorównuje części pierwszej. Tekst autorstwa Józefa Hałysa pozostał bez zmian. Wszelkie uzupełnienia redaktorów zamieszczono za pomocą przypisów. Natomiast z trudniejszego zadania, jakim było zilustrowanie książki, autorzy wywiązali się znakomicie. Fotografie które znajdziecie w tomie 2 to prawdziwa ekstraklasa. Te pochodzące ze zbiorów Józefa Hałysa, redaktorzy uzupełnili fotografiami z własnego archiwum. Dało to wspaniały efekt. „Stary” mistrz z pewnością nie powstydziłby się kształtu, jaki został nadany jego książce. Tom 2 „Piłki Nożnej w Polsce" to nie tylko sam tekst Józefa Hałysa, to  i historia polskiej piłki w latach 1918-26 zawarta w fotografiach.

Niniejsza pozycja serii HISTORII SPORTU ma wartość podwójną - przedstawia dawne czasy językiem współczesnym, ale sam obraz jest widziany oczami człowieka już minionej epoki. Oglądanie przeszłości polakiej piłki z perspektywy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku to także bardzo ciekawe doświadczenie.

Gorąco polecam.

Piotr Chomicki

 

© NADA Sp. z o.o.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystanie materiałów  tylko za zgodą wydawcy i autorów. All rights reserved. Copying,  reproduction and use of images without permission is prohibited.

Made with Adobe Muse